KARLOVAC DANCE FESTIVAL
Međunarodni festival suvremenog plesa i izvedbenih umjetnosti
Program KDF013 jesenske edicije, 16. – 21. listopada i 9. – 11. studenoga 2023. u Karlovcu
NEVIDLJIVA ŠUMA: BUĐENJE@KDF013
Umjetničko vodstvo: Mariana Tengner Barros
Sukreacija i interpretacija: Diana Niepce, Jonny Kadaver, Mariana Tengner Barros, Mee_K i sudionici radionice
Glazbeni direktor: Jonny Kadaver
Dizajn zvuka i originalna glazba: Jonny Kadaver i Mee_K
Udaraljke: Jonny Kadaver i Mee_K
Tehnički direktor: Mee_K
Sitotisak, rekviziti i kostimi ninja: Mark Angelo
Izvršna produkcija: Maria Paula Moraes
Produkcija: A Bela Associação
Potpora: Veleposlanstvo Portugala u Hrvatskoj i Institut Camões
Bela Associação je organizacija u kulturi koju financira Ured za kulturu i umjetnost Republike Portugal
NEVIDLJIVA ŠUMA: BUĐENJE je plesni rad u režiji Mariane Tengner Barros, koji su kreirali plesačica Diana Niepce, glazbenici Jonny Kadaver i Mee_K te polaznici kreativne plesne radionice. Ovaj rad dio je tekućeg projekta Invisible Forest, koji producira A Bela Associação (Portugal) i koji je aktivan od 2020. Cilj mu je nastaviti temu zaštite okoliša i važnosti starijih stabala u ravnoteži ekosustava
Nevidljiva šuma se materijalizira na različite načine:
• specifične izvedbe za svaku lokaciju izvedbe, u izravnom odnosu s drvenom i ljudskom zajednicom.
• radionice iz područja plesa, sitotiska, permakulture u gradskim/urbanim vertikalnim vrtovima i tehnike šivanja primijenjene na upcycling
• Poetske gerilske akcije uz stoljetna stabla
• kratki video filmovi za youtube

Kako bi objedinila i reklamirala te aktivnosti, stvorena je web stranica https://invisibleforest.ninja/pt/floresta-invisivel/ na kojoj A Bela Associação stvara informativnu arhivu i dijeli materijale s javnošću.
2021. A Bela je pozvana da sudjeluje na Karlovačko plesnom festivalu 011. s Invisible Forest. Tjedan dana Mariana, Jonny i Mee_K bili su na umjetničkoj rezidenciji u Karlovcu, upoznavali su lokalnu zajednicu, snimali najstarija i najposebnija stabla te pojednice koje su intervjuirali, snimali priče o odnosima između ljudi i drveća koji su potom integrirani u izvedbu.
Ovog puta A Bela se vraća u Karlovac kako bi nastavila rad Nevidljive šume, sada sa svrhom integracije lokalnog stanovništva u nastup, kreirajući zajedno sa sudionicima plesnu točku koja će se predstaviti na pozornici.
Proces rada odvijat će se u formatu besplatne radionice otvorene za sudjelovanje osoba od 15 i više godina, uključujući i osobe s invaliditetom.
Na ovoj će radionici Mariana Tengner Barros i njezin tim podijeliti različite istraživačke materijale već testirane u prethodnim verzijama projekta. To će biti tjelesne vježbe i korištenje pokreta za poticanje veze između tijela, uma, unutarnjeg svijeta svake osobe, mašte i načina na koji možemo prenijeti ideje na tijelo i koreografiju.
Ovakove prakse promiču dobrobit, samopoštovanje, osjećaj pripadnosti i suradnje.
Na početku dana umjetnički tim organizacije A Bela će uvježbavati materijale i raditi na logistici stvaranja, uključujući istraživačke šetnje, te će slagati koreografiju, glazbu i dizajn zvuka.

Radionica se održava od 17. do 20. listopada u Centru za ples i izvedbene umjetnosti F.R.E.E. D.A.N.C.E. Karlovac, a predstava će biti izvedena 21. listopada u Kinu Edison.
