Jeste li znali da je Kreta kolijevka plesa? U Staroj Grčkoj Krećani su bili izuzetno cijenjeni i znani po smislu za umjetnost i ples. Legenda kaže kako je eksplozivan ples Kureta, pratilaca božice Reje prigušio Zeusov plač i tako mu sačuvao život od bijesnog oca Krona.
Kreta nas je i u sadašnjosti dočekala spremna na ples. U suncem okupanom gradiću Sitia plesne radionice spojile su tri partnerske organizacije projekta Siniparksi: Quo Vadis (Grčka), Ascen-Danse (Francuska) i Free Dance (Hrvatska). Trodnevne plesne radionice vodile su koreografkinje i plesačice Isabelle Mazuel Bazin i Melita Spahić, a grupu polaznika činile su redom žene, njih 11, iz Grčke, Francuske, Izraela i Hrvatske. Gotovo niti jedna od polaznica nije imala prethodno iskustvo u suvremenom plesu pa je pokazatelj uspješnosti radionice činjenica da se u dva i pol dana rada stvorila zajednička koreografija koja je u trajanju od pola sata izvedena na gradskom trgu.
Domaćin radionica bila je organizacija Quo Vadis koja aktivno djeluje u Ateni, a njena osnivačica, plesna umjetnica Zafeiria Tsirakaki odrasla je upravo u Sitiji i zajedno sa svojim timom pobrinula se da unatoč intenzivnom rasporedu osjetimo sve blagodati grčke kulture. Naše koreografkinje to je nesumnjivo inspiriralo pa je javna izvedba, obogaćena morem, vjetrom i kasnopopodnevnim suncem na trenutke nalikovala zboru iz grčkih tragedija. Na sreću, baš ništa ovdje nije završilo tragično. S obzirom da je i potpisnica ovih redova sudjelovala na radionicama, iz prve ruke potvrđuje da se u tako malo vremena koje nam je bilo na raspolaganju, uz kvalitetan rad i otvorenost polaznika zbilja može napraviti puno. Koreografija je nastajala iz niza somatskih i improvizacijskih vježbi koje su nam pomogle doći u kontakt s osjećajima i tijelom a plesne sekvence stvarale su se mudro, nenametnuto, nježno. Čitav taj proces jednako pažljivo snimao je plesač Orestis Alexiadis – nastali materijal biti će montiran u cjelinu i dijelove koji će činiti važna poglavlja u tkz. training kit-u, odnosno priručniku koji će kao najvažniji rezultat ovog projekta koristiti svim plesačima koji će se naći u prilici svoje znanje prenositi u radu sa zajednicom.
Zajednica i zajedništvo, postizanje istog neverbalnim tehnikama i pokretom, razbijanje jezičnih, kuluroloških i osobnih barijera, sve su to ciljevi ovog projekta i radionica koje se u njemu provode, stoga je ovaj tekst i otvoreni poziv na sudjelovanje u radionicama koje će se krajem listopada održati upravo u Karlovcu, a voditi će ih Isabelle, Zafeiria i Melita uz još jedno domaće ime. Izvrsna je to prilika za fini rad na sebi, osvještavanje duha u tijelu i izražavanje kroz suvremeni plesni pokret. I u Karlovcu će se održati pokazna javna izvedba, pozivamo vas da se odvažite i upustite u tri dana koja ćete dugo pamtiti. Radionice su besplatne, namijenjene svima spremnima odvojiti vrijeme i dobru volju. Prijave su otvorene, a primamo ih na info@freedance.hr
Projekt Siniparksi provodi se zahvaljujući sufinanciranju Europske unije kroz program Kreativna Europa. Provedbu projekta u Hrvatskoj podržava i Ministarstvo kulture i medija RH.