Blog Post

(IN)VISIBLE RIVERS – INER/ istraživačka faza u Portugalu

(IN)VISIBLE RIVERS – INER 

PARTNER ORGANISATIONS: A Bela Associação  (Almada, Portugal) i Free Dance (Karlovac, Hrvatska).

Srpanj – studeni 2024. istraživačka faza

Nositelj projekta: A Bela Associacao

POKROVITELJI I POTPORA: República Portuguesa/ Direção Geral das Artes, Camoes – instituto da cooperacao e da lingua Portugal. Ministarstvo kulture i medija RH, Zaklada Kultura nova

Program (IN)VISIBLE RIVERS – INER  nastavlja se na vrlo uspješnu trogodišnju suradnju plesnih organizacija  A BELA i Free Dance-a kroz projekt INVISIBLE FOREST te razvijanje ideja za nove plesne programe.

Novi suradnički projekt (IN)VISIBLE RIVERS idejno je nastajao i razvijao svoj koncept kroz on-line suradnju A Bela Associação  (Portugal), Pro Progressione (Mađarska) i Free Dance (Hrvatska).

U 2024. godini razvijati će se vrlo važna istraživačka i rezidencijalna faza projekta koja će rezultirati javnim predstavljanjem publici programa koji će se nastavljati razvijati u 2025. i 2026. godini.

Umjetnički i autorski tim na rezidenciji  u Almadi u okviru projekta INERS

Od 19. – 25. 8. 2024. godine. autorski tim u sastavu: Melita Spahić Bezjak, Majda Džanić, Robert Pavlić i Ivana Francišković Olrom borave u Almadi na umjetničkoj rezidenciji u okviru projekta (In)visible Rivers gdje će dva umjetnička tima zajedno istraživati i razvijati umjetničku produkciju kroz radionice, diskusije, video i plesno stvaralaštvo na temu odnosa prema rijekama kao prirodnoj poveznici između dva grada – projektna partnera. 

U sklopu rezidencije umjetnici će raditi na prikupljanju i produkciji materijala za završnu predstavu koja će biti izvedena u Karlovcu i Almadi tijekom 2025. i 2026. godine. Cilj projekta je kroz aktivnosti poput igara, plesnih radionica i edukacije i produkcije istraživati, propitkivati, diskutirati i stvarati na temu važnosti i mogućnosti očuvanja prirodnih resursa kao temelja zdrave urbane zajednice.

Projekt (In)visible Rivers- INER je projekt razvoja publike i zajednice kroz umjetničke i digitalne prakse fokusirane na prirodnu baštinu uz rijeke. U fokusu projekta odnos je čovjeka prema rijekama, povezujućim elementom između projektnih partnera, a rezultat projekta biti će interdisciplinarna plesna predstava koja će nastajati kroz suradnju umjetnika i lokalnih zajednica. 

Projektno partnerstvo okuplja organizacije iz Almade i Karlovca, a u fokus stavlja stanje i odnos prema rijekama. Inspiriran odnosom, suigrom između umjetničkog stvaranja i znanja o rijekama i okolišu, projekta će kroz „urbane igre“, plesne radionice u zajednici i razvoj edukativnog priručnika potaknuti na bliži i svjesniji odnos prema prirodnoj baštini. Ključni koncepti projekta su: zelena kultura, urbana priroda, voda, izvedbene umjetnosti, baština i održivost.