
Kako bi se kreativno plesno iskustvo omogućilo i ponudilo što većem broju Europljana, četiri plesne organizacije i plesne škole iz Francuske, Grčke, Njemačke i Hrvatske sudjeluju u kulturnoj razmjeni u kojoj koreografi s različitim profesionalnim iskustvima preuzimaju izazov sukreacije s kulturno raznolikim stanovništvom. U projektu plesu prilazimo iz aspekta njegovanja kulturne raznolikosti u Europi i ljudskog prava na kretanje, stvaranje i izražavanje.

“Ono što je kulturno je ono što povezuje kroz značenje. Aktivnost je kulturna kada nije svedena na proizvodnju, već pridonosi komunikaciji, kao “nositeljica identiteta, vrijednosti i značenja”.
(iz Deklaracije UNESCO-a o kulturnoj raznolikosti, članak 8, 2001.)

Kako bi se ova namjera ostvarila u plesnim projektima, potrebno je koreografima i plesnim učiteljima ponuditi mogućnosti kontinuirane edukacije o tome kako se baviti ljudskom i društvenom raznolikošću u plesu. Zahvaljujući suradnji četiriju europskih plesnih organizacija razvit će se program podrške samostalnim usavršavanjem te ga učiniti dostupnim javnosti: koreografi svjesno stavljaju svoju umjetničku i pedagošku praksu u kulturne kontekste drugačije od onih s kojima su upoznati, sukreirajući s različitim vrstama lokalnih zajednica u Europi, uključujući ljude sa i bez plesnog iskustva. Na taj način koreografi razmjenjuju i razvijaju vlastitu praksu. Stečeno znanje podijelit će se s drugim koreografima u Europi u obliku “training kita”, edukativnog vodiča, obogaćenog videouputama. Kulturna prava dio su ljudskih prava i štite identitet, jezik i tradiciju kulturne zajednice i njezino izražavanje bez diskriminacije ili prisile, podupirući tako sudjelovanje svih.
TRAJANJE PROJEKTA: STUDENI 2023. – LISTOPAD 2025.
ASCEN-DANSE je organizacija osnovana 18. srpnja 1996. sa sjedištem u Mont-Dauphinu u Francuskoj gdje se nalazi plesna škola koja postoji od 1996. pod vodstvom Isabelle Bazin Mazuel koja a od 2006. godina organizira poznati plesni festival “Vertical’été” u okruženju koje je pod zaštitom UNESCO-a, in-situ umjetničke programe i produkcije s lokalnim stanovništvom. Isabelle Bazin Mazuel predaje suvremeni ples od Briançona do Embruna stvarajući sa svim dobnim skupinama.
QUO VADIS je plesna kompanija koju je osnovala Zafeiria Tsirakaki 2017. Quo Vadis znači “Kamo ideš?” i pokazalo se jednim od najvažnijih pitanja, u sprezi s “Tko si ti?”. Riječ je zapravo o pitanju identiteta, koji podrazumijeva usmjerenost prema nečemu. Poznavanje sebe jednako je važno kao i poznavanje puta do ovog otkrića. Tvrtka radi na promicanju umjetnosti široj publici, potičući i olakšavajući slobodno i autonomno izražavanje umjetnika. Zafeiria Tsirakaki podučava ples i pokret osobama bez iskustva. QUO VADIS surađuje s umjetnicima koji se fokusiraju na približavanje suvremenog plesa cijeloj populaciji te sa Slobodnim kazalištem EMBROS, otvorenim javnim prostorom s međunarodnim utjecajem. Također održava otvorenu suradnju s Duncan Dance Research Centrom.
SENECA INTENSIV (SI) je privatna institucija za umjetnički pokret sa sjedištem u Berlinu. Seneca Intensiv nudi intenzivne programe plesa, cirkusa i fizičkog kazališta kao i obuku plesne pedagogije za široku publiku. Osim toga, SI organizira brojne teorijske plesne radionice usmjerene na produkciju i umjetnički menadžment, namijenjene svim profesionalcima izvedbenih umjetnosti. Program privlači raznoliku skupinu sudionika, od onih s velikim plesnim i izvedbenim iskustvom do novopridošlica u svijetu plesa. Veliki studiji SI-a nalaze se u postindustrijskom i ekonomski siromašnom okrugu Marzahn, što omogućuje raznolikost korisnika i publike.
Centar za ples i izvedbene umjetnosti F.R.E.E. D.A.N.C.E je nezavisna, neprofitna organizacija koju je 2004. godine osnovala Melita Spahić Bezjak. Kontinuirano i otvoreno angažira stvaratelje i recipijente plesne umjetnosti, nastojeći stvoriti pozitivno okruženje za razvoj nezavisne kulturne scene i suvremene plesne umjetnosti. Melita Spahić Bezjak stvara i radi kao koreografkinja, izvođačica, producentica, kustosica i pedagoginja. U organizaciji Free Dancea po prvi puta 2011. godine, pokrenut je Karlovački plesni festival (KDF) koji i danas predstavlja otvoreno mjesto za različite suradnje, razmjenu znanja i iskustava, donoseći snažan kulturno-edukativni sadržaj lokalnoj zajednici. Centar teži povezivanju različitih umjetničkih disciplina s drugim područjima djelovanja. Izravno uključuje gledatelje u predstave, osobito mladu publiku.
Faze projekta
AKCIJA 1 Zajedničke pripreme u Berlinu: ovaj korak ima za cilj uspostaviti zajedničku metodologiju za prakse ispitivanja koji će voditi rad projektnog tima, od stvaranja i prikupljanja materijala (videozapisi, intervjui, povratne informacije, itd.) do dijeljenja materijala nakon radionica.
AKCIJA 2 Radionice s lokalnim stanovništvom: trodnevne radionice sukreacije i završni performansi u Ateni (Grčka), Hautes-Alpes (Francuska), Berlinu (Njemačka), Karlovcu (Hrvatska) i na Kreti (Grčka). Naglasak je na različitosti sudionika: plesači, imigranti, izbjeglice, građani… Sve radionice vode koreografi i plesači iz Njemačke, Francuske, Grčke i Hrvatske.
AKCIJA 3 Refleksija u Francuskoj: ovaj trodnevni sastanak ima za cilj dovršiti izgradnju zajedničke prakse koja se temelji na stvaralaštvu i različitosti, formaliziranu tkz. training kitom.

TRAINING KIT SADRŽI:
Pisani priručnik uključuje informacije o sudionicima, emocijama i razmišljanjima koreografa tijekom iskustva (na materinskom i stranom jeziku) i didaktički prijedlog za prijenos znanja.
Video komplet s 10 kratkih videozapisa od otprilike 5 minuta svaki, uključujući intervjue sa sudionicima, intervjue s koreografima koji ispituju njihove individualne emocije (na njihovom materinjem jeziku s engleskim titlovima) i 8 videozapisa koji se fokusiraju na didaktički sadržaj za prijenos.

PODRŠKA EUROPSKE UNIJE
Zahvaljujemo Europskoj uniji i programu Kreativna Europa na podršci projektu Siniparksi.
“Financira Europska unija. Stavovi i mišljenja izraženi u projektu pripadaju autorima i ne odražavaju nužno one Europske unije ili Europske agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA).”.

