Blog Post

TJEDAN U ALMADI – O RIJEKAMA I LJUDIMA

Na ušću rijeke Tejo (Tagus) prostire se zavodljivi Lisabon a s druge strane obale daleko skromnija Almada u kojoj je autorski tim Free Dance-a od 19. do 25. kolovoza 2024. boravio na umjetničkoj rezidenciji u okviru multidisciplinarnog plesnog projekta INER – (In)visible Rivers. Projekt i predstava nastaju u partnerstvu s portugalskom organizacijom A Bela Associação koju predvodi koreografkinja i plesačica Mariana Tengner Barros. Projekt inspiraciju nalazi u rijekama i njihovom značenju za ljude i okoliš. Istraživanja za projekt obuhvatiti će prikupljanje pisanog, glazbenog, foto i video materijala iz Almade i Karlovca te koreografsko istraživački proces uz razradu koncepta izvedbenog predstavljanja.

Tjedan proveden u Almadi kući nas je vratio ispunjene doživljajima i nadahnutima za uron u sve što nas odvojene kilometrima, a simbolički povezane rijekama spaja. Iako je Tejo velika rijeka koju je pogledom nemoguće izbjeći, stanovnici Almade i okolnih gradova tek počinju prepoznavati važnost njezina očuvanja. Nakon više desetljeća zagađenja, rijeka se polako oporavlja, a iz obližnjeg oceana stanovnike uz Tejo ponovno pozdravljaju delfini. Dok u Lisabonu turizam nesmiljeno raste, Almada je tihi dom zajednica ribara koji nastanjuju oronule zgrade uz nekadašnje dokove. Tu su napuštena luka i industrijski pogoni uz obalu rijeke, slike koje nemalo podsjećaju na Karlovac. No, rijeke, kakve god bile, ulaze nam u krvotok. Tako su priče sudionika na radionici održanoj prošlu subotu u Almadi slične, pa i iste našima: odrastati i živjeti uz rijeku je kao bivati u neprestanom zagrljaju prirode; rijeka nas tješi kad nam je teško, rijeka nas smiruje kad god nam je to potrebno, rijeka nam donosi radost onda kad je tražimo.

Iznimno nam je drago što ćemo već u studenom u Karlovcu ugostiti partnere iz Almade te s njima podijeliti bogatstvo, potencijale ali i izazove naših rijeka. Ova važna istraživačko rezidencijalna faza projekta rezultirati će javnim predstavljanjem programa u Karlovcu koji će se nastaviti razvijati tijekom naredne dvije godine stvaranjem multidisciplinarne plesne predstave koja će premijerno biti izvedena u oba grada.

Međunarodna umjetnička suradnja koja u fokus stavlja rijeke je prirodna nadogradnja teme kojom se Free Dance bavi od svojih samih početaka, čemu će svjedočiti i nadolazeća 20-ta obljetnica rada, izložbom i događajem Rijeka plesa, koji će se 7. rujna održati u Aquatici.

Umjetnički tim Free Dance-a koji sudjeluje u projektu (In)visible rivers: Melita Spahić Bezjak (koreografija), Majda Džanić (video), Nikola Crnković Braco (glazba), Robert Pavlić (svjetlo) i Ivana Francišković Olrom (dramaturgija).

Projekt sufinanciraju Ministarstvo kulture Portugala (República Portuguesa – Cultura / Direção-Geral das Artes), Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklada Kultura nova.